Кіт Ґаватовича вже місяць блукає в інтернеті і помічений хештегом kitgavatovycha. Він має власний погляд на сучасний театральний простір, про нього заговорили після тривалої паузи. А ще кіт, завжди, мріяв відновити ім’я свого господаря. Хто він такий? Чому запрошує всіх на театральний фестиваль 3-4 вересня на територію парку Культури та відпочинку імені Богдана Хмельницького?
Гаразд! Та ти звірка того
Купи, дам його не дрого.
Будеш до тей шепки мати.
(Я. Ґаватович. Інтермедія «Продав кота в мішку»)
Якуб Ґаватович – польсько-український письменник, драматург і культурно-освітній діяч. Молодий вчитель Якуб зі своїми учнями в неділю 29 серпня 1619 року в Кам’янці-Струмиловій розважали купців і міщан. Це був ярмарковий день. Зазвичай у неділю виступають вуличні музики, але тоді їх не було. Це була унікальна можливість виступити зі своїм дійством. Віршована трагедія про життя Івана святого Христителя і дві інтермедії. Ярмарковий люд дивився і слухав трагічну історію про життя Івана святого Христителя. Інтермедії показували в паузах між актами. Всі учасники ярмарку сміялися над собою.
«Продав кота в мішку» – це одна з перших відомих на сьогодні публікацій українських інтермедій, що була складовою ярмаркового дійства у Камянці-Струмиловій.
Інтермедія – це коротенький і невибагливий атракціон, дивертисмент, який виконується між актами великої вистави.
Чи був Ґаватович, автор драми про смерть Іоанна Хрестителя, також і автором доданих до неї двох інтермедій (одна з яких згадана вже «Продав кота в мішку»)?
Микола Гудзій в своєму дослідженню «Українські інтермедії XVII-XVIII ст.» каже:
«Драгоманов, який вперше їх опублікував, не сумнівався в цьому, вважаючи до того ж, що Ґаватович був людиною західної культури, найпевніше католик, тобто поляк. Ґаватовича вважав автором інтермедій і Франко. Не сумнівався в цьому також М. Павлик, який здійснив критичне видання їх і подав виклад його біографії та літературної праці. Після розвідки Павлика не лишається ніяких сумнівів у тому, що Ґаватовича можна вважати автором перших інтермедій.»
Про фестиваль
«Кіт Ґаватовича» – це театральний фестиваль під відкритим небом, що поєднує в собі вистави професійних театрів і аматорських колективів, сніданки-дискусії, лекції з театральними діячами та творчі майстерні. Тема з котом Ґаватовича цікава і до кінця не досліджена, а більшості невідома. Для того, щоб вшанувати Якуба Ґаватовича і його творчість, організатори персоніфікували кота у мішку і дали йому друге життя. Тепер він як символ свого господаря-творця носить його ім’я і запрошує в гості на театральні дійства під відкритим небом.
Гра слів «Кіт Ґаватовича» – це код, під яким ховається недосліджена історія, різноманітні театральні форми, виклик глядачу та митцю. Відкритий простір дасть можливість зробити хороший обмін емоціями та майстерністю між глядачем і митцем. Є тисячі людей, котрі ніколи не були в театрі і мають установлену стереотипну думку про цей вид мистецтва. Час змін попереду.
Програма
Програма розділена на три блоки: освітній, практичний та показовий.
У межах освітнього блоку відбудеться лекція від Ірми Вітовської та Олега Стефана, панельна розмова від Першої сцени сучасної драматургії «Драма.UA», про театральний менеджмент розповість Вікторія Швидко, а про імпровізаційний театр – Ярема Турчин.
До практичної складової фестивалю входитимуть тренінги з пластичного мистецтва від засновників Харківського театру «Прекрасні квіти» та театральна майстерня «Голосу та співу» від Наталки Половинки.
Театри покажуть вистави: презентація театрального проекту «З дому до дому», «Приморська пустка» (театр «Склад 2’0»), частина вистави «Великий Льох» (курс Олега Стефана), improv group «Пан Коцик» та майстерня «Мистецький простір» з виставою «Кордон».
Спеціальним гостем першого дня стане Львівський академічний театр імені Леся Курбаса з виставою «Йоганна, жінка Хусова», а другий день закриватиме фестиваль кімнатне шоу від театру «Прекрасні квіти».
Організатори фестивалю – це ініціативна група «Простір театрів імені Якуба Ґаватовича». Вони хочуть донести людям, що все треба піддавати аналізу та не довіряти першим враженням.
Бідная ж мя головонько!
Ось-ось мені гроші збавив,
Лих чоловік, міх зоставив.
Ось кота в міху купив-єм!
Чом я так немудрий бив-єм,
Іже в тот міх не гледів-єм
Та, що у нім, не осмотрів-єм!?
О бісу твоїй матері!
Кажуть: не каждему вєри.
(Я. Ґаватович. Інтермедія «Продав кота в мішку»)