Театральний хардкор від Gyula Noesis

Внутрішній світ складний, а бачення, вантаж ідей і спроба реалізувати себе як особистість – це життєві реалії. Чим сьогодні підкорити сучасну людину?

Часто ми кажемо: «Тримати глядацький зал у напрузі». Відчуваємо як нудно стає, коли один актор розповідає монолог, а іншого ми не хочемо відпускати зі сцени. Напружена увага глядача – це результат дивної, підкорюючої сили. Пояснити можна це через психологічні, моральні чи естетичні принципи. Трапляється так, що спостерігач стає учасником експеременту.

Думка про неможливість мистецтва без експерименту і навіть ототожнення мистецтва з експериментом, переслідувала багатьох митців. Практика експерементального театру і словосполучення «театр екс­периментальний» видається певною мірою тавтологією.

 

08.2016

Театральний хардкор від Gyula Noesist.

Gyula Noesis – французький художник. Він подорожує світом, досліджує аморальне, естетичне, механічне життя людини. Його погляди на світ мають схожість з представниками хардкору (жорстке, радикальне мистецтво).  В липні цього року, свою театральну лабораторію він помістив у одному репетиційному залі Першого українського театру для дітей та юнацтва. 13 учасників експеременту. Кожен провів на одинці з перформером 15 хв.

Для чого йому це? Gyula Noesis розписав своє бачення філософії поводження сучасної людини у маніфесті, де від третьої особи розповідає про себе і свої дослідження. Уривки з маніфесту цитую далі в матеріалі. Він планує помістити всі шматки експеременту в один фільм.

– безперервне наближення до смерті, щоб в останній момент – якщо це можливо – втекти від неї, сподіваючись, таким чином, зробити в собі імунітет до неї;
– це апологет сили (психічне, а також фізичні), тому що це постачальник свобод;
– це апологет багатства (культурні, а також матеріал), тому що це постачальник свобод.

1/28/08

Енвайромент, театр оточення, театр навколишнього середовища.
Цей театр – це різновид акційного мистецтва, що знищує стіну і не творить поділу між сценою і залою для глядачів. Спостерігач таким чином потрапляє у пастку експерементатора. Театральне видовище стає спільною основою для організатора гри і глядача-учасника.

– вважає себе здатним прислухатись до детермінізму;
– вірить в існування, так само як і в себе, людини, яка за допомогою постійних зусиль може вибрати, незалежно від природи чи виховання, те, що є його волею до життя, бажаної реальності;,
– вірить в існування однієї і єдиної реальності (таким чином, з єдиною істиною), що з фізіологічних причин ніхто не здатний осягнути в усій своїй повноті.

З цього випливає, що кожен учас­ник стає складовою і має право на спонтанну імпровізацію. Форма такої вистава, не піддається конструктивному аналізу і не може вважатися завершеною. Це лише одна частина репетиції.

– відмовляється брати участь в дешевих розмовах;
– зводиться до мінімуму свій суб’єктивізм і його діапазон;
– прагне значно знизити особистий поріг комфорту;
– плекає розкіш, особливо, коли він знає, що він може жити без неї;
– вітає біль за умови, що задоволення робить його корисним.

У цьому театрі немає місця ілюзорності, імітації життєподібності, використанню бутафорії тощо. Перформер Gyula Noesis праг­не до знищення межі між реальним та ілюзорним світом. Вистава в енвайроментальному театрі стає процесом «групової терапія», «психоаналізу особистості», де сценічний простір не відповідає нормам театру. Звичайна кімната перетворюється на ринг.

– виявляє інтерес, перш за все, до сексу – так як є не менш суттєвою частиною смерті ;
– будь-який інший суб’єкт є потенційною марною зміною одного і того ж, тому блукає;
– матеріаліст, тобто уважний до чуттєвості речей, як справжній гурман матерії;
– приймає себе всерйоз, тому що швидкий кінець його задоволень являється йому в усій своїй тяжкості.

2/28/08

Ставлення до сценічної імпровізації залежить від типу театру і моди на певні театральні системи, форми й жанри, адже ха­рактер і обсяг імпровізації у кожному конкретному випадку визна­чається характером ролі учасника проекту, його поведінкою та реакцією на провокацію організатора дійства.

Gyula Noesis є яскравим представником сучасного театрального арт-хаусу. Саме так, можна прохарактеризувати спосіб мислення і його дії на сцені. Жорстокість – це основа, на якій вибудовується суспільство і кожен напад на людину, флірт, війна, провокує тебе стати пліч о пліч з людиною, котрої ти не знаєш, котрій ти не довіряєш і котру ти боїшся. Страх перед невідомістю забирає останні сили, але  залишки енергії витягують учасника і продовжується гра.

– вважає смерть хворобою – змарнованим життям;
– не надає сенс своєму існуванню – він вміщує себе в порожнечу;
– бачить наповненість там, де багато інших бачать порожнечу;

Антигерой. Антитеатр

Позиція антигероя, чиї моральні, вольові та інтелектуальні якості істотно відрізняються від тих, що схвалю­ються суспільством і суперечать уявленню про достеменного героя часу. Тому Gyula Noesis – це персонаж, який уособлює «негативні» риси людини з тваринними інстинктами, де замість розмов існує боротьба, замість порозуміння – агресія і тілесні дискусії.

3/28/08

Антитеатр, який пропонує перформер має позачасовий характер, спрощений і взаємодоповнений «детеатралізацією» театру. Оголення нервів, деструкція і демонстрація присутня в показах.

Gyula Noesis демонcтрує всі гріхи людства, всі бажання і примхи живої істоти. На 15 хвилин ти забуваєш про те, що ти людина і перетворюєшся на кровожерливу тварюку, потім на слабку істоту, згодом на потвору з власними потребами і в кінці кінців ти стаєш просто енергією. Розчинившись у часі і просторі людина забуває про тіло і її матеріалізм відходить у пустоту.

Такий театр є скандальним, провокуючим, радикальним і руйнівним. Кожному часові притаманна естетика. Чи має описаний вище експеремент театральну естетику? Вірно буде сказати, що має. Заперечення традиційної театру і гарно скроєні психологічні моменти театрального хардкору, перш за все висвітлені у маніфесті автора. Можливо, це не новинка, бо в свій час простежується схожість у театральній практиці футуристів, дадаїстів, сюрреалістів.

4/28/08

Кожний справжній театр виконує роль експерементального, поки його збочення не починають сприйматися за належне сус­пільством як норма. Таким чином театр цього напрямку знову перероджується як фенік у антитеатр.

Що нового можна запропонувати сьогодні в театрі? Дедалі частіше представники «інформального мистецтва» або «безформового живопису» творчими методами оголошують «психологічну війну». Вони хочуть виключити свідомість з творчого проце­су, витіснити свідомо побудовану форму і замінити її спонтанною «неформою».

– вважає, що художник не може бути ніким іншим, ніж бійцем і чаклуном – якщо це не так, то він просто ремісник;
– вважає, що художник повинен бути готовий померти для зведення свого твору – якщо це не так, то він просто касир.

Альтернативний театр на відміну від комерційного є експерементальним. Спробую пояснити це. Альтернативний, не означає, що він нецікавий і не задовільняє потреби глядача, це не пустослів’я зі сцени, котре лунає для окремої цільової аудиторії. Він надзвичайно важливий. Театр 3.0, який пропонує оригінальні програми, власну спицифіку і спосіб існування на сцені.

5/28/08

Мінімалізм сьогодні має визначне місце у житті людей. Меблі у домі ми вибираємо, так, щоб вони трансформувалися і цим давали нам вільний простір у домі. Так відбувається  у театрі. Голі стіни, білий одяг і власні переживання.

Зневажливо: усе те «дешеве», що впливає на глядача як штучний афективний ефект, раптом зникає, після появи двох акторів – художника і спостерігача, котрі ніби наодинці сповідується один одному.

«Насправді мистецтво нині навряд чи можливе, якщо воно не експериментує» – Теодор Адорно.

Фото Gyula Noesis