Вистава «Енеїда» – масштабний сценічний механізм

Як театр взаємодіє з соціумом? Досвід Грузії та Литви

Міжнародний театральний фестиваль «Золотий Лев – 2016» продовжує дивувати поціновувачів класичного театру. Вчора була представлена вистава «Енеїда».

День третій. Вистава «Енеїда». Херсонський театр імені Миколи Куліша. Музична комедія 

Постановка «Енеїда» (режисер – Сергій Павлюк) це великий сценічний механізм, де система рухомих деталей (режисерські принципи, художнє рішення, гра акторів та музичне тло) призначена для передачі чи відтворення історичного минулого і сьогоденний рух. 

20.09.07

Це не перша робота режисера з українською класикою. Сергій Павлюк має власний впізнаваний режисерський почерк та вироблений авторський художній стиль. Його вистави можна називати по-різному, але завдання таких постановок має легкий розважальний характер і цільова аудиторія вистави «Енеїда» масовий глядач.

20.09.02

В сценічній й драматичній манері викладу вистави простежується дві епохи: антична і козацька доба. Декорації поділені на два рівні: вверху діють персонажі божественного світу (античність), а внизу люди (козацькі часи).

Події в пеклі відбуваються на першому рівні і  виникають запитання і зауваження.  Ми бачимо громадні декорації створені художником Сергієм Ридванецьким, яких по суті просто забагато. Сцена переповнена реквізитами, а актори губляться в них.

Також у виставі «Енеїда» переважає образна манера з тенденцією до репрезентації персонажів. На початку вистави глядач одразу відчуває масштабність постановки  та історичну тяглість українського народу. Ми бачимо театральне дійство у форматі легкого музично-танцювального шоу.

Поставу «Енеїда» можна ділити на окремі номери. Демонстрація колоритних українських костюмів (художник по костюмах – Наталка Ридванецька ), яскраві хореографічні рисунки (балетмейстер – Юрій Бусс) та наповнення музичними номерами це результат потужної творчої роботи.

20.09.04

Головним персонажем є не Еней (актор – Олександр Мельник), а за режисерською інтерпретацією – Козак Мамай (актор – Сергій Кияшко), що символізує козацтво. З бандурою у руках він переповідає історію написану Іваном Котляревським.

Зазначено, що вистава «Енеїда», за жанром містерія. Я не погоджуюсь.

На думку Паві: «Містерія це релігійна середньовічна драма XIV XV ст., яка відтворювала на сцені епізоди з Біблії (Старий і Новий Заповіт) або житія святих. Ці вистави ставили під час ре­лігійних свят актори-аматори (міми й жонглери) на збудованому підвищенні під ке­руванням провідника у симультанних декораціях. Містерія тривала декілька днів за участю декламатора, який підтримував зв’язок між окремими епізодами вистави, а також за участю ведучого.»

Виставу «Енеїда» можна назвати мюзиклом, або музичною комедією. Музична комедія характерними ознаками: переробка популярного класичного сюжету, велика дієвість музики та популярних українських мелодій, метафоричність, розважально-ігрове начало, широке використання реквізитів і світлових ефектів.

20.09.03

Також, важливою ознакою є зовнішня театральна сценографія, яка вирішує драматургічні завдання шляхом комедійності й легкості. Завдяки цьому, виставу «Енеїда» легко сприймати глядачу.

20.09.07

Найбільше вражає у виставі  ефектна зміна дій. Перед очима глядача постійно рухається обертове коло і живописно відтворюється історія – у формі застиглих «живих картин». Виразні жести, скульптурно-витримані пози, замість слова – хореодрама.

Природа зупиненого руху цікава, тому такі пластичні досліди є хорошою знахідкою. Це спонукає глядача творити в уяві текст вистави, і навпаки, сценічний образ постави прочитується внаслідок сукупної дії режисерських кодів та ходів. В результаті постава залишає особливе враження.

 Фотограф Вадим Гнидаш  

Посилання на сайт театру:

http://teatrkulisha.org/