«Депеш мод». Спільний україно-німецький проект

Як театр взаємодіє з соціумом? Досвід Грузії та Литви

Режисер – Маркус Бартль

Художник – Філіп Кіфер

Харків. Літо 1993 року. Чи пам’ятаю я цей рік і події, які відбувалися в Україні? Ні. Я в цей час народилася. Мої однолітки погодяться зі мною, старше покоління переконає, що так було, а дорослі відвернуть погляд, надто сумно згадувати ці часи. З того часу відбулося багато подій. Але є речі, які не змінюються.

30.09.2016

Сергій Жадан яскраво описує життя тогочасної молоді у своєму романі «Депеш мод». Соціальна проблематика, морально-етичні теми, конфлікт між людиною і світом (в даному випадку країною Україна).

Не в кожного була підтримка: когось вбивали на вокзалі, хтось спивався, у когось вистачало сміливості і сили долати перепони самому. Історія про трьох юнаків, трудову буденність і суворі 90-ті.

На цей час культовий твір «Депеш Мод» набув своєї популярності в Україні і в світі. В рамках театрального фестивалю «Золотий Лев 2016» відбувся показ вистави «Депеш Мод» (Харківський театр для дітей та юнацтва). Це спільний проект України та Німечини.

Нетрадиційна, незвична постановка в театрі юного глядача. Чи потрібно піднімати в театрі цю тему сьогодні? Звичайно. У сьогоднішніх реаліях нашої країни вистава має своє місце і є важливою для сучасного глядача. Хтось згадає, хтось побачить щось нове, а хтось аналізуватиме своє сьогоднішнє.

Німецький режисер цієї вистави – Маркус Бартль і художник – Філіп Кіфер разом з акторами Харківського театру для дітей та юнацтва створили знакову виставу. Чи вдалося досконало відтворити час і простір тодішнього Харкова? 

30.09.2016.8

Вистава іронічна провокативна і трешова.  Текст наповнений реаліями, смішними сценами і жорстокістю. Три головних герої. Кожен по-своєму унікальний, у кожного свої особливості.

Актори знайшли пристосування до своїх персонажів. Однак, ритмічність виконання ролей незадовільнила всіх глядачів. Поспікувавшись на цю тему,  один із глядачів висловився так: «Я побачив порожнечу. Хотілося більше розвитку героїв».

Погоджуюсь, малюнок ролі повинен мати ритмічну лінію, переливатися з виразу у вираз, а не складатися з набору акторських прийомів. Дуже вдало показані мізансцени в метро, на вулиці, в домі, на вокзалі. Жоден рух, вчинок не повинен бути випадковим, тому основним завдання в театрі залишається розкрити рух думки на сцені. 

30.09.2016.2

Костюми відтворюють внутрішні переживання героїв і світогляд. Імена дійових осіб написані на їхньому одязі. Жирним шрифтом вибиті імена: Сергій Жадан, Собака Павлова, Вася Комуніст, Карбюратор, Чапай та інші. Вистава наповнена благальними жестами. Різкі рухи, опущені плечі,  в руках пляшка, а на очах колективне несвідоме.

30.09.2016.4

Про свій період молодості згадують всі  від жителів міських нетриш Харкова до закутків українських сіл. І всюди ці спогади означають одне: брудні і огиді 90 ті.  В очах юнаків простежується постійна фраза: «Допоможіть. Благаю. А що далі?».

Такими словами характеризуються основні сцени. Всі троє головних героїв, котрі в 1993 році зупинилися на роздоріжжі і кожен мав право на нормальне життя. Злість на себе, на свого президента, на керівника відділу, на батьків і цей список можна доповнити багатьма іменниками. Хто має показати результат? Хто має стати еталоном, а не лише обличчям на рекламних щитах? Ми самі.

Ідея художника та режисера подана у незвичній для нас формі. Темпоритм вистави повільний. Дощ протягом цілої вистави падає зі стелі на сцену. В цьому присутня метафорична естетика, що вдало поєднується з натуралізмом. У поставі багато поєднань   перетворення і психологічна гра (персонаж і людина). Все тісно переплітається на сцені. В результаті ми бачимо звичайних хлопців.

«Мінімум засобів – максимум враження, впливу» (В. Василько).

Мінімалізм у сценічному просторі вистави. Художник вистави – Філіп Кіфер. Мінімальні трансформації стільців, стола і книг використані у процесі роботи творця як прості й однакові форми.

30.09.2016.6

Уявна простота, мінімалізм вимагає ретельного опрацювання всіх деталей, починаючи з організації простору. Чим менше місця на сцені, тим менше перегородок. Мінімалізм у виставі «Депеш мод» суворий і помірний. Тому сценографія вистави побудована на тонкій грані гри та сценічних нюансів.

Хороше поєднання дощу (справжнього) і пластмаси (штучне). Тільки необхідні предмети це грамотно спланований простір, в якому багато спокійного теплого світла.

30.09.2016.05

Можна сміливо говорити про абсолютну актуальність даної постановки. На базі Харківського театру для дітей та юнацтва (ХТДЮ) був реалізований масштабний міжнародний проект, що набув резонансу в медіапросторі Харкова, Києва, Львова та Одеси.

Постава привернула увагу освіченого, креативного та прогресивного сучасного глядача. Всі ми були дітьми і підлітками, в усіх нас в середині бурлив дитячий максималізм і водночас пофігізм. Так, всі у свій час відчували хворобливий, подекуди абсурдний і довгий шлях пізнання і дорослішання.

«Мало це вже багато», вважав Людвіг Міс ван дер Рое. Я з ним погоджуюсь, особливо, якщо це стосується сучасного театру, де замість пафосних яскравих декорацій існує оголена сира сцена, текст і якісна апробація твору.

Фотографії з офіційного сайту театру:

http://tyz.kharkov.ua