Собака гавкає, караван йде. Свіжий театральний проект Franco – Театр

Висвітлення музики в образах має неабияку потужність при розумінні, що є для нас людей цей термін. Наприклад, як має виглядати образ музики у дзеркалі? Слухаємо одне, а відчувати зовсім інше. Так само із відображенням у дзеркалі. Дивимось на себе, закладаємо волосся з правої сторони, а відображаються дії у дзеркалі з лівої. Свобода як протилежність до естетичного (красивого). Споглядати за мистецтвом, чути і бачити його не те саме, що відчувати і розуміти. Сенси втрачаються, коли ми відсторонюємось від самого явища музики.

21.12.2016.1
Сцена з вистави «Панна, що возить фортепіано на возі». Режисер – Анастасія Кузик. В ролі Соломії Крушельницької – Мар`яна Кодіна–Іванович. 2016

Оперна співачка Соломія Крушельницька розуміла, що музика не може бути лише волею чи лише красою. Вона хотіла грали подвійну гру. Бути жінкою і бути співачкою. Краса – це відображення, а воля – це неестетична річ, те що дає пристрасть, вічне жадання і прагнення осмислити своє творіння об’єктивно.

Автор – Ігор Юзюк
(за романом В.Врублевської «Соломія Крушельницька»)
«Панна, що возить фортепіано на возі»
Режисер, сценографія, музичне вирішення – Анастасія Кузик
Виконавець, музичне оформлення – Мар`яна Кодіна–Іванович
Пластичне вирішеня – Сергій Лефор
Художник по світлу – Сергій Ярмоленко
Керівник проекту – Ірина Ярмоленко

Тоді, у Коломиї, в тисяча вісімсот дев’яносто дев’ятому… Я могла все вирішити по–іншому… Я – хотіла… Я – хотіла… Але проклята сцена… Вона вирішила за мене все …
– Соломія Крушельницька

21.12.2016.2
Сцена з вистави «Панна, що возить фортепіано на возі». Акторка – Мар`яна Кодіна–Іванович. 2016

Феномен Коломиї 

Це місто притягує багатьох митців. Коломия – перехрестя, буферна зона, де відбулось багато зустрічей вперше і востаннє. Нині варто повернутись у минуле і зі сторони глянути на одну із таких історії. Свіжий незалежний театральний проект Franco–Театр нещодавно народився з вистави «Панна, що возить фортепіано на возі». Режисерка Анастасія Кузик в тандемі з акторкою Мар’яною Кодіною–Іванович в ролі Соломії Крушельницької створили моновиставу.

Вистава «Панна, що возить фортепіано на возі» – це відображення у дзеркалі оперної співачки Соломії Крушельницької. Вистава схожа на спіритичний сеанс. Цей сеанс приваблює загадковістю і таємничістю. Минуле народжується знову у нас на очах. Викликати дух минулого і показати глядачу сюжетну лінію персонажа – цікава форма для прочитання. Особливо важко і водночас легко це робити у моновиставі. Історія життя і боротьба з власним «я» Соломії Крушельницької відкриває інші сторони особистості. Морально–етична тема вдало подана в постановці режисеркою Анастасією Кузик. Подвійна гра у танці як фантазія жінки про коханого чоловіка. Акторка танцює вальс і відкриває глядачу свою природу (чоловіче і жіноче начало).

В такий спосіб творці в певній мірі викликали дух Соломії Крушельницької за допомогою медіума (Мар’яна Кодіна–Іванович), мабуть, самі того не очікуючи. Сценографічне оформлення вистави – напівкруглий задник білого кольору. Простота атмосфери прочитується на контрасті: білий задник як тло і темно синя сукня героїні, акцент на червоному яблуку і тіні, два прожектори світять на акторку. Тінь падає з обох сторін і глядач бачить дві теми. Перша – це особисте життя, кохання і фантазії жінки. Друга – це оперна співачка, в якої в житті окрім музики нічого не залишилось. Героїня проходить шлях усвідомлення через знайомство з Василем Стефаником. У виставі це чоловічий плащ і реквізит, який добре слугує акторським пристосуванням.

21.12.2016.3
Сцена з вистави «Панна, що возить фортепіано на возі». Акторка – Мар`яна Кодіна–Іванович. 2016

Акторка Мар’яна Кодіна–Іванович – медіум – чутлива особа, яка у виставі служить сполучною ланкою між двома світами. Відкриває духовні таємниці співачки. Це лише одне із пояснень чи одна точка зору на постановку. Щоб довершити весь образ і створити максимально ефективний результат не вистачає одного – дзеркал. Їх у виставі немає. Видумати і побачити кожен може своє, тому вистави, які заставляють думати і уявляти свій образ мають особливе місце в театрі.

Вистава побудована шарами. Тут є хороший матеріал автора Ігоря Юзюка – це фундамент. Стіни – інші складові постановки (акторське, музичне, режисерське та художнє рішення). Хороша режисерська задумка і вдала акторська робота. Не вистачає цілісності через музичне оформлення, яке має слугувати для будівництва, умовно, як балки підтримки атмосфери і всього темпоритму. Також є певні зауваження до художнього рішення, вона недовершена.

В результаті, ми бачимо русло пошуку, але не маємо цілісного образу вистави.  Тлумачити життя героїні можна не лише словом, тому потрібно переглянути і допрацювати це. Глядачу корисно, щоб споглядання йшло через медіум музики. Тоді вистава набуде всіх сенсів і ефективний результат отримають всі представники цієї постановки.

Якщо далі продовжувати розглядати акторку як медіум (а це цікава знахідка для режисерки і акторки), то дивлячись на публіку як на власне віддзеркалення, вона бачить власний образ. Божественне началом зникає, а білі полотна перетворюються на звичайний фон божевільні. Зрештою, Соломія Крушельницька вибрала власний шлях, а акторка вдало показала його глядачу.

Мені сорок вісім років… Все життя на сцені… І сьогодні я співала для них останній раз… Більше не хочу битися об цю стіну темних прагнень, злого умислу, ненависті і зла… Іду… Врешті-решт, я просто жінка! Я хочу бути жінкою! Я надто багато на себе взяла.
– Соломія Крушельницька

Franco-Театр. Старт

Franco–Театр – це об`єднання вільних митців, що прагнуть відкрити друге театральне дихання у Коломиї. Це перший професійний недержавний театр в невеличкому місті. В Коломиї живуть 50 тисяч людей. Є вже один театр – державний. Тому, це сміливість, це ризик, це відчайдушність. Не даремно існує цифра 1848 рік, як народження першого професійного театру в Україні. Це феномен, про який всі дружно забули. Коломийська публіка мала можливість чути голос зі сцени Соломії Крушельницької. Минуле обігрується на сцені і в результаті ми маємо виставу «Панна, що возить фортепіано на возі». Це хороший старт для нових починань.

21.12.2016.0
Афіша. Концерт Соломії Крушельницької. В залі Каси ощадности в Коломиї. В четвер дня 23 червня 1899

До Коломию я приїхала на запрошення товариства «Коломийський Боян» – мала дати концерт у залі «Каси ощадности». Стефаник чекав на цей концерт! Я знаю!

– Соломія Крушельницька

Вона талановита виконавиця, що знайшла в собі сили виконувати музику через образ волі, в той час як сама, абсолютно звільнилась від жадоби волі. Не даремно, вона увійшла в четвірку кращих солісток світу і змогла відтворити музику як чисте незатьмарене сонячним оком світло.

За сміливе продовження. Собака гавкає, караван йде.

Фотографії опубліковані з дозволю Ірини Ярмоленко,

історичні фото з архіву Василя Нагірного