Черкашинські читання 2

II Черкашинські читання: «Мистецтво і митці в часи криз та катастроф»

Культура – це феномен пам’яті, саме
пам’ять є універсальним способом дати
іншій людині щастя повноти життя.
Наталія Єрмакова

У березні (16) на факультеті культури і мистецтв, кафедри театрознавства та акторської майстерності Львівського національного університету імені Івана Франка презентували збірки Перших і Других Черкашинських читань тез до Міжнародного наукового симпозіуму (II Черкашинські читання «Мистецтво і митці в часи криз та катастроф» вийшла з друку у січні 2023 року).

Афіша. Презентація збірки тез  Міжнародного наукового симпозіуму "Другі Черкашинські читання"
Афіша. Презентація збірки тез Міжнародного наукового симпозіуму “Другі Черкашинські читання”

Спікерами виступили викладачі кафедри театрознавства ХНУМ імені І. П. Котляревського: доцентка кафедри театрознавства Галина Ботунова, а також ст. викладачка кафедри загального та спец. фортепіано, доктор філософії Поліна Кордовська. Модератором зустрічі виступила в.о. завідувачка кафедри театрознавства, кандидатка мистецтвознавства Юлія Щукіна та інформаційно-адміністративним представником у соціальній мережі – Христина Новосад, випускниця кафедри театрознавства ЛНУ імені І. Франка, а зараз кураторка першого курсу театрознавців у ЛНУ.

Галина Ботунова, завідувачка кафедри театрознавства ХНУМ ім. І. П. Котляревського, доцентка, заслужена працівниця культури України. Модераторка зустрічі в.о. завідувачка кафедри театрознавства, кандидатка мистецтвознавства Юлія Щукіна
Галина Ботунова, завідувачка кафедри театрознавства ХНУМ ім. І. П. Котляревського, доцентка, заслужена працівниця культури України. Модераторка зустрічі в.о. завідувачка кафедри театрознавства, кандидатка мистецтвознавства Юлія Щукіна

Дивовижним чином захід співпав з 117 річницею від дня народження Романа Олексійовича Черкашина. Унаслідування принципів поважно-тремтливого, відповідального ставлення до своєї справи всього життя, поважного ставлення до театру – ці наскрізні теми були присутні у розповіді доповідачки Галини Ботунової, якій пощастило особисто знати Романа Черкашина, у той час коли майстер викладав у театральному інституті Харкова. Нотки хвилювання, поваги й ностальгії до минулого історичного контексту відчувалися у самої доповідачки, і навіть через екран zoom це відчуття передавалося.

У світі теперішнього часу ми невід’ємно пов’язані з соціальними мережами, зранку переглядаємо сторінки на теренах facebook, орієнтуючись на той, чи інший контент. Так у групі від Інституту енциклопедичних досліджень НАН України 16 березня була викладена біографічна стаття про особистість Романа Олексійовича Черкашина, що саме в цей день мала багато інтернет переглядів та перепостів. Цей контент теж свідчить про особливу значимість та масштаб особистості Романа Олексійовича Черкашина.

Викладачка кафедри загального та спец. фортепіано, докторка філософії Поліна Кордовська
Викладачка кафедри загального та спец. фортепіано, докторка філософії Поліна Кордовська

Непересічні особистості творчого подружжя – Романа Черкашина та Юлії Фоміної увійшли в історію українського театру як талановиті актори, від усього серця захоплені українським театром, і як індивідуальні особистості, українські «Ромео та Джульєтта». Р. Черкашин – режисер, майстер художнього слова, педагог й справжній послідовник, захисник творчої, ідейно-теоретичної спадщини Леся Курбаса. Й особистість Юлії Фоміної – виразної артистки, відданої дружини, ініціаторки та засновниці театрального музею у Харківському академічному драматичному театрі ім. Т. Шевченка.

Викладачка кафедри загального та спец. фортепіано, доктор філософії Поліна Кордовська
Викладачка кафедри загального та спец. фортепіано, доктор філософії Поліна Кордовська

На zoom зустрічі доценткою Г. Ботуновою були оприлюднені цікаві факти з історії становлення Р. Черкашина та Ю. Фоміної, окреслений їх митецький шлях, випробування, з якими вони зіштовхувалися впродовж життя. Разом з доповіддю була продемонстрована фото-презентація з архівними фотографіями, які зберіглися у навчальній лабораторії історії театру ХНУМ імені І. П. Котляревського, у музеї ХАУДТ ім. Шевченка, а також на інтернет-порталі «Open Kurbas: цифрова колекція». Доповідачкою Г. Ботуновою була розкрита й особлива родинна династія творчої сім’ї Черкашиних-Губаренко, талановитих теоретиків та практиків музичної справи, доньки Р. Черкашина та Ю. Фоміної – Марини Черкашиної-Губарекно, її чоловіка, відомого композитора Віталія Губаренко та їх доньки Ірини Губаренко, композиторки, поетеси, відомої культурної діячки Харкова. Г. Ботунова також згадала й о традиційних заходах, що відбувалися до ковіду та війни у театральному просторі м. Харкова – конкурсі Читців пам’яті Р. О. Черкашина, який був ініційований театральною спілкою Харківського СТД та театральним факультетом ХНУМ імені І. П. Котляревського. У різні роки багато студентів брали участь у цьому конкурсі. Крізь століття, обираючи класичні твори, з вуст студентів творчих вищів звучало справжнє живе художнє Слово. Оцінювали конкурс викладачі ХНУМ імені І. П. Котляревського: Юрій Шейко, Людмила Важньова, Надія Алюнова, Олена Проценко, а також представники столичної київської кафедри.
Спікерами Г. Ботуновою та П. Кордовською, модераторкою Ю.Щукіною згадувалася й основоположниця Черкашинських читань – завідувачка кафедри історії української та зарубіжної музики ХНУМ імені І. П. Котляревського, доктор мистецтвознавства, професор Ірина Драч.

Інформаційно-адміністративна представниця у соціальній мережі – Христина Новосад
Інформаційно-адміністративна представниця у соціальній мережі – Христина Новосад

На zoom зустрічі були присутні (як онлайн, так і офлайн) студенти та викладачі двох вищів: ХНУМ імені І. П. Котляревського, ЛНУ імені І. Франка, випускники театрознавці різних років; гості, дослідники творчої спадщини Леся Курбаса та українського театру в цілому: деканка факультету культури і мистецтв, професорка, докторка мистецтвознавства Майя Гарбузюк, доцентка, кандидатка мистецтвознавства Світлана Максименко. Наприкінці заходу кураторка першого курсу театрознавців Христина Новосад поділилася своїми згадками, про спілкуванні з харківським студентством, і про те, як вона приїжджала до Харкова, потрапляла до театрального музею при ХАУДТ ім. Шевченка, як вона та її колеги брали участь у театрознавчих конференціях. Пані Майя Гарбузюк розвила цю думку про необхідний зв’язок поміж корифеями та студентством різних поколінь. Також пролунала важлива думка від пані Світлани Максименко про необхідність постійного живлення й спілкування поміж студентами та кафедрами, бо в цьому спілкування продовжується передача історії, живого Слова та живого взаємозв’язку між поколіннями.

В.о. завідувачка кафедри театрознавства ХНУМ ім. І. П. Котляревського кандидатка мистецтвознавства Юлія Щукіна
В.о. завідувачка кафедри театрознавства ХНУМ ім. І. П. Котляревського кандидатка мистецтвознавства Юлія Щукіна

Завершувала презентацію в.о. завідувачки кафедри театрознавства ХНУМ ім. І.П. Котляревського кандидатка мистецтвознавства Юлія Щукіна, яка зорієнтувала слухачів у тематичних напрямках конференції, особливостях видання (зокрема, принципу двомовності публікацій – укр. та анг.) та запросила до участі в наступних Читаннях, у жовтні листопаді 2023 року.