Культура – це феномен пам’яті, саме
пам’ять є універсальним способом дати
іншій людині щастя повноти життя.
Наталія Єрмакова
У березні (16) на факультеті культури і мистецтв, кафедри театрознавства та акторської майстерності Львівського національного університету імені Івана Франка презентували збірки Перших і Других Черкашинських читань тез до Міжнародного наукового симпозіуму (II Черкашинські читання «Мистецтво і митці в часи криз та катастроф» вийшла з друку у січні 2023 року).
Спікерами виступили викладачі кафедри театрознавства ХНУМ імені І. П. Котляревського: доцентка кафедри театрознавства Галина Ботунова, а також ст. викладачка кафедри загального та спец. фортепіано, доктор філософії Поліна Кордовська. Модератором зустрічі виступила в.о. завідувачка кафедри театрознавства, кандидатка мистецтвознавства Юлія Щукіна та інформаційно-адміністративним представником у соціальній мережі – Христина Новосад, випускниця кафедри театрознавства ЛНУ імені І. Франка, а зараз кураторка першого курсу театрознавців у ЛНУ.
Дивовижним чином захід співпав з 117 річницею від дня народження Романа Олексійовича Черкашина. Унаслідування принципів поважно-тремтливого, відповідального ставлення до своєї справи всього життя, поважного ставлення до театру – ці наскрізні теми були присутні у розповіді доповідачки Галини Ботунової, якій пощастило особисто знати Романа Черкашина, у той час коли майстер викладав у театральному інституті Харкова. Нотки хвилювання, поваги й ностальгії до минулого історичного контексту відчувалися у самої доповідачки, і навіть через екран zoom це відчуття передавалося.
У світі теперішнього часу ми невід’ємно пов’язані з соціальними мережами, зранку переглядаємо сторінки на теренах facebook, орієнтуючись на той, чи інший контент. Так у групі від Інституту енциклопедичних досліджень НАН України 16 березня була викладена біографічна стаття про особистість Романа Олексійовича Черкашина, що саме в цей день мала багато інтернет переглядів та перепостів. Цей контент теж свідчить про особливу значимість та масштаб особистості Романа Олексійовича Черкашина.
Непересічні особистості творчого подружжя – Романа Черкашина та Юлії Фоміної увійшли в історію українського театру як талановиті актори, від усього серця захоплені українським театром, і як індивідуальні особистості, українські «Ромео та Джульєтта». Р. Черкашин – режисер, майстер художнього слова, педагог й справжній послідовник, захисник творчої, ідейно-теоретичної спадщини Леся Курбаса. Й особистість Юлії Фоміної – виразної артистки, відданої дружини, ініціаторки та засновниці театрального музею у Харківському академічному драматичному театрі ім. Т. Шевченка.
На zoom зустрічі доценткою Г. Ботуновою були оприлюднені цікаві факти з історії становлення Р. Черкашина та Ю. Фоміної, окреслений їх митецький шлях, випробування, з якими вони зіштовхувалися впродовж життя. Разом з доповіддю була продемонстрована фото-презентація з архівними фотографіями, які зберіглися у навчальній лабораторії історії театру ХНУМ імені І. П. Котляревського, у музеї ХАУДТ ім. Шевченка, а також на інтернет-порталі «Open Kurbas: цифрова колекція». Доповідачкою Г. Ботуновою була розкрита й особлива родинна династія творчої сім’ї Черкашиних-Губаренко, талановитих теоретиків та практиків музичної справи, доньки Р. Черкашина та Ю. Фоміної – Марини Черкашиної-Губарекно, її чоловіка, відомого композитора Віталія Губаренко та їх доньки Ірини Губаренко, композиторки, поетеси, відомої культурної діячки Харкова. Г. Ботунова також згадала й о традиційних заходах, що відбувалися до ковіду та війни у театральному просторі м. Харкова – конкурсі Читців пам’яті Р. О. Черкашина, який був ініційований театральною спілкою Харківського СТД та театральним факультетом ХНУМ імені І. П. Котляревського. У різні роки багато студентів брали участь у цьому конкурсі. Крізь століття, обираючи класичні твори, з вуст студентів творчих вищів звучало справжнє живе художнє Слово. Оцінювали конкурс викладачі ХНУМ імені І. П. Котляревського: Юрій Шейко, Людмила Важньова, Надія Алюнова, Олена Проценко, а також представники столичної київської кафедри.
Спікерами Г. Ботуновою та П. Кордовською, модераторкою Ю.Щукіною згадувалася й основоположниця Черкашинських читань – завідувачка кафедри історії української та зарубіжної музики ХНУМ імені І. П. Котляревського, доктор мистецтвознавства, професор Ірина Драч.
На zoom зустрічі були присутні (як онлайн, так і офлайн) студенти та викладачі двох вищів: ХНУМ імені І. П. Котляревського, ЛНУ імені І. Франка, випускники театрознавці різних років; гості, дослідники творчої спадщини Леся Курбаса та українського театру в цілому: деканка факультету культури і мистецтв, професорка, докторка мистецтвознавства Майя Гарбузюк, доцентка, кандидатка мистецтвознавства Світлана Максименко. Наприкінці заходу кураторка першого курсу театрознавців Христина Новосад поділилася своїми згадками, про спілкуванні з харківським студентством, і про те, як вона приїжджала до Харкова, потрапляла до театрального музею при ХАУДТ ім. Шевченка, як вона та її колеги брали участь у театрознавчих конференціях. Пані Майя Гарбузюк розвила цю думку про необхідний зв’язок поміж корифеями та студентством різних поколінь. Також пролунала важлива думка від пані Світлани Максименко про необхідність постійного живлення й спілкування поміж студентами та кафедрами, бо в цьому спілкування продовжується передача історії, живого Слова та живого взаємозв’язку між поколіннями.
Завершувала презентацію в.о. завідувачки кафедри театрознавства ХНУМ ім. І.П. Котляревського кандидатка мистецтвознавства Юлія Щукіна, яка зорієнтувала слухачів у тематичних напрямках конференції, особливостях видання (зокрема, принципу двомовності публікацій – укр. та анг.) та запросила до участі в наступних Читаннях, у жовтні листопаді 2023 року.