10 хвилин театру by STEBLAKIZM

Театр у сучасному розумінні людини

Я вийшла на вулицю і запитала у перехожого: «Що таке театр?»  Незнайомець відповів: «Це великий зал, де актори грають виставу, зазвичай, за драматургією українських чи закордонних класиків». Друге запитання: «Ви бували на 10-ти хвилинних виставах?»  Хлопець здивовано відповів: «10 хвилин? Та я каву десять хвилин п’ю. Круто. Я б на таке сходив» . На мою думку це нормальний коментар.

Поняття театру розмите у часі. Зараз театр має багато напрямів. Одним із напрямів – є «мистецтво дії» чи акційне мистецтво.

Щоб спробувати зрозуміти такий театр, я проаналізую показ колекції осінь/зима 2016 під назвою «Шерсть» українського дизайнера Ольги Стеблак (бренд Steblakizm).

Мода – це акційне мистецтво

До функцій моди можна віднести можливість конструювати, прогнозувати, поширювати й впроваджувати нові цінності й зразки поведінки. А також формувати смаки суб’єкта й управляти ними. Мода доповнює традиційні форми культури через можливіть створити нове й конструює на цій основі свіжі емоції, оточення людини і її самої.
Презентація осінньо-зимової колекції 2016 «Шерсть» Ольги Стеблак (бренд Steblakizm) пройшла у рамках Lviv Fashion Week у підвалі Міської ратуші на площі Ринок, де моделі демонстрували стильні постапокаліптичні образи.

12/04/2016/1
Показ «Шерсть». Дизайнер Ольга Стеблак. 2016

Постромантичний стиль у цьому випадку – це творчий підхід перш за все художника-перформера Ольги Стеблак, що несе настрій пустельності, самоти і незвіданого буття в образах сильних але покинутих Нових Людей.

Бренду Steblakizm властива особлива філософія і витончений психологізм; у ньому звучать постромантичні мотиви реальності й ілюзії, які майже неможливо розрізнити. Претворення візій у дійсность.

Локація, де відбувся показ нагадувала богом забуте приміщення. Темний коридор, де на вході можна було розгледіти давнє Розп’яття Христа і пилюка, що здіймається вверх при кожному кроці глядача. Білі відсирілі стіни, паутина і містична атмосфера

Утопічна ідея

У контексті історії показу «Шерсть» ми бачимо зріз сучасної дійсності через призму сприйняття далеких поколінь.

Забута українська вовна долає свій шлях через соціальні стереотипи, повернення до культурних традицій й висвітлення у сучасному сприйнятті, де в той час триває  заміна українського – європейським.

У розвитку утопічної ідеї можна виділити кілька стандартних етапів. Це етап пошуку, етап відкриття, етап передачі і етап реалізації.

Ольга Стеблак український дизайнер
Український дизайнер Ольга Стеблак, засновниця бренду STEBLAKIZM

У доробку Ольги Стеблак – простежується утопічна творчість, де мотив подолання спрямований перш за все на оточуючу дійсність.

Зіткнувшись із недосконалістю світу, художник відчужується від нього. Незадоволення і обурення, викликане існуючою несправедливістю, змушує її почати пошук причин, які цю несправедливість зможуть змінити.

Таким чином показ-акція «Шерсть» розпочала процес реалізації утопічної ідеї дизайнера. «Чому так? У магазинах є турецька, австралійська, італійська вовна, а української немає. У нас є овечки, їх стрижуть і є українська вовна» – прокоментувала Ольга Стеблак.

Чисті сутності – трансцендентні сутності

Ольга Стеблак інтуєтивно показала в своїй роботі образи трансцендентних сутностей і добре проявила себе як художник-перформер.

Показ «Шерсть». Дизайнер Ольга Стеблак. 2016
Показ «Шерсть». Дизайнер Ольга Стеблак. 2016

Маски на моделях підсвічували елементи обличчя. Силуети Жінок, які втомилися мандрувати і ховати свої обличчя, їхні образи нагадують постромантичних героїнь нашого часу.

Показ «Шерсть». Дизайнер Ольга Стеблак. 2016
Показ «Шерсть». Дизайнер Ольга Стеблак. 2016

Кожен образ – це стан людини, у якої виникла проблема: старі звичні знання та вміння не спрацьовують, алгоритми, які раніше забезпечували успіх, не дають результату. Шлях, який вибирають ці сутності – перехід межі, якої не можна перейти, цим пояснюється страх людини, що наближається до невідомого.

Показ «Шерсть». Дизайнер Ольга Стеблак. 2016
Показ «Шерсть». Дизайнер Ольга Стеблак. 2016

Люди Нового часу, де замість пафосних строкатих кольорових костюмів одягають на себе кольори пустелі, вулкану і підземелля. Цим вони провокують нас глянути на себе і прокинутися.

Показ «Шерсть». Дизайнер Ольга Стеблак. 2016
Показ «Шерсть». Дизайнер Ольга Стеблак. 2016

Герої акційного дійства є цікавими образами кочівників, які мандрують простором і часом. Вони голодні, втомлені і сліпі. Кочівник, який у своїх мандрах керується власною метою, потрапляючи в середовище іншої культури,  її  не асимілює: свій світ везе з собою.

У світі театру є багато цікавих прикладів, сторін конфлікту, висвітлення багатьох проблематик. Однак за 10 хвилин акційного театрального мистецтва Ольга Стеблак відкрила портал і показала 12 кочівників, 12 чистих сутностей, 12 постромантичних художніх образів одягнених в українську вовну.

Фото Ігор Федорів