Театр у сучасному розумінні людини
Я вийшла на вулицю і запитала у перехожого: «Що таке театр?» Незнайомець відповів: «Це великий зал, де актори грають виставу, зазвичай, за драматургією українських чи закордонних класиків». Друге запитання: «Ви бували на 10-ти хвилинних виставах?» Хлопець здивовано відповів: «10 хвилин? Та я каву десять хвилин п’ю. Круто. Я б на таке сходив» . На мою думку це нормальний коментар.
Поняття театру розмите у часі. Зараз театр має багато напрямів. Одним із напрямів – є «мистецтво дії» чи акційне мистецтво.
Щоб спробувати зрозуміти такий театр, я проаналізую показ колекції осінь/зима 2016 під назвою «Шерсть» українського дизайнера Ольги Стеблак (бренд Steblakizm).
Мода – це акційне мистецтво
До функцій моди можна віднести можливість конструювати, прогнозувати, поширювати й впроваджувати нові цінності й зразки поведінки. А також формувати смаки суб’єкта й управляти ними. Мода доповнює традиційні форми культури через можливіть створити нове й конструює на цій основі свіжі емоції, оточення людини і її самої.
Презентація осінньо-зимової колекції 2016 «Шерсть» Ольги Стеблак (бренд Steblakizm) пройшла у рамках Lviv Fashion Week у підвалі Міської ратуші на площі Ринок, де моделі демонстрували стильні постапокаліптичні образи.
Постромантичний стиль у цьому випадку – це творчий підхід перш за все художника-перформера Ольги Стеблак, що несе настрій пустельності, самоти і незвіданого буття в образах сильних але покинутих Нових Людей.
Бренду Steblakizm властива особлива філософія і витончений психологізм; у ньому звучать постромантичні мотиви реальності й ілюзії, які майже неможливо розрізнити. Претворення візій у дійсность.
Локація, де відбувся показ нагадувала богом забуте приміщення. Темний коридор, де на вході можна було розгледіти давнє Розп’яття Христа і пилюка, що здіймається вверх при кожному кроці глядача. Білі відсирілі стіни, паутина і містична атмосфера
Утопічна ідея
У контексті історії показу «Шерсть» ми бачимо зріз сучасної дійсності через призму сприйняття далеких поколінь.
Забута українська вовна долає свій шлях через соціальні стереотипи, повернення до культурних традицій й висвітлення у сучасному сприйнятті, де в той час триває заміна українського – європейським.
У розвитку утопічної ідеї можна виділити кілька стандартних етапів. Це етап пошуку, етап відкриття, етап передачі і етап реалізації.
У доробку Ольги Стеблак – простежується утопічна творчість, де мотив подолання спрямований перш за все на оточуючу дійсність.
Зіткнувшись із недосконалістю світу, художник відчужується від нього. Незадоволення і обурення, викликане існуючою несправедливістю, змушує її почати пошук причин, які цю несправедливість зможуть змінити.
Таким чином показ-акція «Шерсть» розпочала процес реалізації утопічної ідеї дизайнера. «Чому так? У магазинах є турецька, австралійська, італійська вовна, а української немає. У нас є овечки, їх стрижуть і є українська вовна» – прокоментувала Ольга Стеблак.
Чисті сутності – трансцендентні сутності
Ольга Стеблак інтуєтивно показала в своїй роботі образи трансцендентних сутностей і добре проявила себе як художник-перформер.
Маски на моделях підсвічували елементи обличчя. Силуети Жінок, які втомилися мандрувати і ховати свої обличчя, їхні образи нагадують постромантичних героїнь нашого часу.
Кожен образ – це стан людини, у якої виникла проблема: старі звичні знання та вміння не спрацьовують, алгоритми, які раніше забезпечували успіх, не дають результату. Шлях, який вибирають ці сутності – перехід межі, якої не можна перейти, цим пояснюється страх людини, що наближається до невідомого.
Люди Нового часу, де замість пафосних строкатих кольорових костюмів одягають на себе кольори пустелі, вулкану і підземелля. Цим вони провокують нас глянути на себе і прокинутися.
Герої акційного дійства є цікавими образами кочівників, які мандрують простором і часом. Вони голодні, втомлені і сліпі. Кочівник, який у своїх мандрах керується власною метою, потрапляючи в середовище іншої культури, її не асимілює: свій світ везе з собою.
У світі театру є багато цікавих прикладів, сторін конфлікту, висвітлення багатьох проблематик. Однак за 10 хвилин акційного театрального мистецтва Ольга Стеблак відкрила портал і показала 12 кочівників, 12 чистих сутностей, 12 постромантичних художніх образів одягнених в українську вовну.
Фото Ігор Федорів